Yavru Kedilerde diş değişimi

Kediler ile birlikte yaşamaya başladıysanız eğer, onlarla ilgili birçok bilgiyi de beraberinde edinmeniz gerekir. Bizler de bunu yavaş yavaş ediniyor ve sitemizde sizlerle paylaşıyoruz. Konumuz kedilerin diş değişimi. Bilgi sahibi olmayan kedi sahipleri kedilerinin özellikle büyük dişlerinin eksik olduğunu fark ettiklerinde telaşa kapılabilmektedirler. Yavru kediler 3,5 aylıktan itibaren süt dişlerini değiştirmeye başlar. Dökülen ve yerine çıkan dişler hayat boyu kalıcı olacaklar. 6-8 aylık olana kadar süt dişlerinin tamamı değişiyor. Çoğu zaman dökülen dişleri fark etmek mümkün değildir.  yeni dişler çok kısa sürede çıktığı için bu değişim pek fark edilemiyor. Bu dönemde bazen ateşli bazen iştahsız bazen de yemeğini ağzından düşürme gibi belirtiler görülebiliyor. Bu dönemde ağız kokusu olabilir, telaşlanmayın, gayet normaldir.

1 yaşına kadar diş kaşıntısı yoğun olabilir. Bu dönemde elinizi, ayağınızı veya bulduğu her şeyi kemirme ve ısırma girişiminde olabilirler. Kedi eğitmek köpekler kadar kolay olmasa da istemediğiniz davranış biçimlerini engellemek için, o anda gözlerinin içine bakarak kararlı ve tekrar eden ” hayır ” davranışınız, çoğu zaman işe yarar.

1 veya 1,5 yaşından sonra dişlerde tartar oluşumu başlar. Zaman zaman diş temizliği yaptırma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Aşılamalar veya diğer işlemler için kliniğe gittiğinizde Veteriner hekiminizden diş kontrolünü yapmasını isteyebilirsiniz.