Japon Profesör Toru Miyazaki Kedilerin Ömrünü İki Kat Uzatmayı Hedefliyor

Birçoğumuz hayal etmişizdir, iç geçirmişizdir, kedilerimizin ömrünün daha uzun olmasını, daha uzun süre beraber anılar biriktirebilmeyi ümit etmişizdir. Bunu kim istemez ki! Güçlü bir bağ kurduğumuz, evlerimizin neşesi, ailemizin en asil üyesi olan kedilerimizin daha uzun bir ömrü olsa ne kadar muhteşem olurdu değil mi?

Japonya’da yaşayan Tıp Profesörü Toru Miyazaki, yıllar boyunca Dünya’nın farklı ülkelerinde araştırmalar yapmış, kanda bulunan bir proteinin canlılar üzerindeki olumlu etkilerini bulmaya kendini adamış.

Miyazaki, İsviçre ve Fransa’da yaptığı çalışmalar sırasında bir molekül buldu. Böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiğini gördüğü moleküle AIM30 adını verdi. Diğer bir araştırmada ise Kedilerin birçoğunun böbrek hastalıkları yüzünden hayatını kaybettiği ortaya çıkıyor. Miyazaki ise kedilerin ömrünü 2 katına, yani 15 yıldan 30 yıla çıkarmayı hedefliyor.

Profesör Miyazaki, insanların böbreklerinde biriken ölü hücrelerin vücuttan atılabildiğini fakat kedilerin böbreklerinde biriken ölü hücrelerin vücutlarından atılamadığını, bunun ancak beyaz kan hücreleri ile yapılabileceğini söylüyor. AIM30 molekülünün kedilerin böbreklerinde biriken ölü hücrelerin temizlenmesi için beyaz kan hücrelerini bir amino asit ile tetiklemeyi hedeflemiş. A-30 ismini verdikleri amino asit sayesinde ölü hücrelerin kedilerin böbreklerinden temizlendiği görülmüş.

Japonya’daki büyük mama üreticisi Marukan ile de, içinde A-30 amino asidi bulunan AIM30 isimli mamayı üretmişler.

Kedilerin ömrünü uzatma noktasında; kaliteli beslenme, ırkına bağlı olarak görülebilecek hastalıklara önceden önlem alma, bolca sevgi, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturma gibi bizlerin özenle yapacağı ve dikkat edeceğimiz birçok konu var. Tabi ki yazımda bahsettiğim, yıllar süren bu araştırmalar sonunda Kedilerin ömrü uzar mı bilmiyorum ama eğer gerçekten kedilerin ömrünü uzatıyorsa bir an önce ülkemizde de satışa çıkmasını diliyorum.

Profesör Toru Miyazaki ve AIM30 ile ilgili yaptığı çalışmaları incelemek için siz de arama motorunu kullanabilirsiniz. Böylece konuyla ilgili daha önceki yazılara, araştırma sonuçlarına ve haberlere ulaşabilirsiniz. Ben örnek olsun diye aşağıya birkaç link bırakıyorum. Sevgilerimi sunuyorum.

https://www.u-tokyo.ac.jp/focus/en/features/z1304_00039.html

https://www.barkandwhiskers.com/content/files/2023/11/aim-protein.pdf

https://www.petfoodindustry.com/news-newsletters/pet-food-news/article/15469425/aim-protein-enriched-cat-food-aims-to-help-cats-live-longer

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6120884/

Anyone use AIM30?
byu/Low-Neighborhood4697 inRenalCats