Kediler için zararlı olan yiyecekler

Çok sevgili kedilerimizin hizmetçileri olarak onların her istediğini yapmaya hazır olan bizler, meraklı halleri sebebiyle yediğiniz her şeyin tadına bakmaya istekli kedilerimize her şeyi vermeye çok meyilliyiz. Fakat bazı yiyecekler vardır ki kedilerimize iyi gelmeyebilir, hatta hasta edebilir. Daha kötüsü ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle kedilerimize zararlı olabilecek yiyecekleri sizler için listelemek istedik.

Soğan, sarımsak: İçinde soğan ve sarımsak olan yemekler ve yiyecekler kedinizde kansızlığa yol açabileceği için oldukça zararlıdır. Sadece kendisi değil aroması kullanılan yiyecekler de kedinize zarar verir.

Çiğ yumurta: Yumurtanın pişmemiş hali kedinizin zayıflamasına, hastalanmasına ve bakteri üretmesine sebep olur. tabi yumurtayı ölçülü olmak kaydıyla pişirerek verebilirsiniz. Pişmiş olan yumurta kedinizin gelişiminde faydalıdır.

Çiğ balık: Kedinize çiğ balık vermeniz, sinir sistemini bozar ve sindirim sisteminde parazit üretmesine sebep olur. Balık ancak pişirilerek verilmelidir. Tabi ki ölçülü bir şekilde.

Kuru üzüm: Kediler için kuru üzüm son derece zararlı bir besindir. Eğer olur da yerse 24 saat boyunca kedinizi takip etmeniz gerekir. İshal, iştah kaybı, uyuşukluk, halsizlik, karın ağrısı ve idrarda azalma gibi belirtiler görürseniz veterinerinize gitmenizde fayda var.

Alkol: Kedileriniz için alkol son derece zararlıdır. Eğlence amaçlı zaten bunu kedinize yapmayacağınızı düşünerek, tedbirsizlik sebebiyle içtiğini düşündüğümüzde, alkol zehirlenmesi riski oldukça yüksektir. Küçük olduklarından dolayı az miktarda bile alsalar zehirlenme söz konusu olabilir.

Şeker ve Şekerli ürünler: Kedilerin şekerli yiyeceklere merakı sadece siz yediğiniz içindir, kediler şekerin tadını alamazlar. Şeker ve şekerli yiyecekler kediler için oldukça zararlıdır. Obezite, şeker hastalığı, diş sorunları ve görme kaybına sebep olabilir.

Tuz: Tuz insanlara olduğu kadar tuzun kedilere de zararı vardır. Kedinizde tuz; böbrek hastalıklarına ve elektrolit denge bozukluklarına sebep olabilir.

Yağ ve yağlı gıdalar: kediniz yağ veya yağlı gıda yediğinde nadiren kusma ve ishalle seyreden mide bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Süt: Kediler için süt çok faydalıdır şeklinde bir algı var. Tabi sütün kediler için zararlı olduğuna inanmak istemeyenler de var. fakat süt kedinizin sindirim sistemini oldukça zorlayan bir içecektir. Süt içen kedilerde yoğun ishal ve su kaybı görülebilir, eğer tedavi edilmezse de sonuç ölüme kadar gidebilir. Eğer o an için verilebilecek başka hiçbir gıda yoksa sütün aynı oranda suyla karıştırılarak verilmesi riski azaltacaktır.

Kemikli, kılçıklı yiyecekler: Kemik ve kılçıklı yiyecekler tüm sindirim sistemi için risk arz eder. Ağız içi damaklarından tutun da mideye gidene kadarki süreçte bağırsak yırtılmalarına, damak delinmelerine, yemek borusunun tıkanmasına sebep olabilir ve bu da erken müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Bu riski almaya değmez.

Mantar: Kediler için tüm mantarlar zehirlidir. Mantar kedinizin vücut sistemini oldukça etkileyecek zehirli maddeler içerir.

Kafein: Kafein insanlar için zararlıdır fakat kediler için çok daha zararlı. kahve, çikolata, çay, enerji içecekleri, kola yani aslında kafein içeren tüm yiyecekler kedinizin kalbini zorlayabilir, atışlarını hızlandırabilir, kalp spazmı ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Ciğer: Şaşırtıcı bir gıda daha. Evet kediler ciğeri çok severler. fakat her gün ciğer veriyorsanız bir süre sonra kediniz ciğerden başka bir gıda yiyemez hale gelebilir. Ciğerde çok fazla A vitamini olduğu için kemiklerde ve özellikle boyun bölgesinde sıkıntılar çıkabilir.

Hazır yaş mamalar: Her gün verilmesi çok doğru değildir, piyasada içinde çok fazla tuz, katkı maddesi ve yağ içeren yaş mamalar var ve bunlar kedileriniz için gizli tehlikedir. haftada 1 veya en fazla 2 kez vermeye özen gösterin.

Avokado: Avokado kediler ve diğer evcil hayvanlar için çok zehirli bir madde olan persin İçerir. Avakado ağacının sadece meyvesi değil yaprakları ve kabukları da zehirlidir. Avokado kedilerde sindirim ve solunum sistemi bozuklukları, kalbin etrafında sıvı toplanması söz konusu olabilir. miktarın çokluğu ölümle bile sonuçlanabilir.

Ayrıca ekmek hamuru, mısır, domates, mevye tohumları, kabuklu ve kabuksuz kuruyemişler, çikolata, ekşimiş ve bozulmuş yiyecekler, turunçgiller, meyveler, hurma, tütün, sigara dumanı, bakla ve fasulye kılçığı gibi yiyecek ve gıdalar da kedinize zararlı olabilecek diğer besinlerdir.

Kediler için doğru beslenme önerileri yazımızı buradan okuyabilirsiniz…
Kedilerinizle birlikte bir ömür boyu sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz.