Kaplumbağa Kabuğu’nun En Sevimli ve Yumuşak Hali “Tortieshell Kediler”

Kürk rengi sebebiyle adını Kaplumbağa kabuğundan alan Tortoiseshell kediler, Siyah, Çikolata veya Gri renk üzerine Kırmızı, Turuncu, Sarı ve Krem renklerinin dağınık şekilde yayılması ile ilginç bir görünüme sahiptirler. Tortieshell olarak da adlandırılan bu kedilerin neredeyse tamamı dişi olur.

Totoiseshell kürklü kedilere her ırkta rastlamak mümkündür. Tortoiseshell’leri ırk olarak bilen ve söyleyenler olsa da bunun kürk rengi tanımı olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Genellikle düz renkteki bir kedi ile kırmızı, turuncu, sarı renkli tekir kedilerin çiftleşmesi sonucu nadiren bu kürke sahip minnaklar doğabiliyor. İlk olarak Amerika, Kanada ve İngiltere’de onaylanan bu kürke sahip kediler aslında çok eski tarihlerde de tüm dünyada vardılar. Bazı insanlar tarafından sevimsiz bulunup dışlanıyor olsa da çok seveni, müptelası olanıda var. Hatta Avrupa, Amerika ve Kanadalılar bu kedilerin şans getirdiğine inanıyorlar, Şans kedisi ve hatta “Money Cats” olarak adlandırıyor, uğur ve para getirdiğine inanıyorlar. Örneğin Güneydoğu Asya’da, geçmişteki ilk Tortoiseshell Kedisinin genç bir tanrıçanın kanından yaratıldığına inanılıyormuş.

İngiltere’de, insanlar bu kedilerin kuyruğunu sürterek siğilleri iyileştirebileceğine inanıyorlarmış. Japon balıkçılar ise bu kedileri, hayaletlere karşı koruma sağlayacağına inandıkları için teknelerine alıyorlarmış. Anlaşılan bu kediler, tarihin eski dönemlerinden beri popüler ve ünlüler.

Baskın beyazın üstünde sarı-siyah renklerdeki benekler ile oluşan kürk yapısına sahip Calico kediler ile sıkça karıştırılan Tortoiseshell kediler yüzünün yarısı diğer yarısından farklı olan Venüs kedileriyle de karıştırılıyorlar. Karakterlerinden övgü ile bahsedilen bu kedilerin daha eğlenceli, dirençli, hareketli, oyuncu ve sahibine “Mırr Terapi” uygulama konusunda uzman olduğu birçok kaynakta karşımıza çıkıyor.

Benim Tortoiseshell kediler ile ilgilenme hikayeme gelecek olursak, Kırmızı Tekir Scottish Fold kızım Baylee ile Gri British Shorthair oğlum Greg‘in ilk batında hayatta kalan tek bebeği tortoiseshell olarak dünyaya geldi. Şu an henüz 20 günlük olan minnağımıza “Mucize” ismini verdik. Ailecek Mucize’yi o kadar sevdik ki, mıncıklamadan duramıyoruz. Mucize’yi görenlerden bazıları “aman ne çirkin bir şey bu” deseler de sevip, mıncıklamak isteyenler de oldukça fazla. Daha şimdiden o kadar anlamlı bakıyor ki, büyümüş de küçülmüş sanki. Bakalım, Mucize belki bize de uğur, şans ve hatta para getirir, bilinmez. Daha sonra aramıza katılan diğer Tortieshell kızımız da Cindy. O da Black Golden Tortieshell. İnanılmaz güzel bir kız oldu.

Son olarak söylemek isterim ki eğer zaten kedileri seviyorsanız, rengine bakmadan koşulsuz seversiniz. Kedici olmak, koşulsuz sevgi gerektirir.

Sevgiler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*