British Shorthair Irkı ve Özellikleri

British Shorthair kediler, gülümser yüz ifadesi, tonton görünüşü, yuvarlak iri gözleri, kendine has görüntüsü ve tavrı ile dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Adından da anlaşılacağı üzere İngiltere kökenli olan British Shorthair, 19. Yüzyılın sonlarında Harrison Weir adlı kedi severin kedisini bir gösteriye çıkartmasıyla keşfedilmiş ve kısa sürede tüm dünyada tanınan bir kedi ırkı haline gelmiştir. Bu güzel kediler dünyada en fazla beslenen kedi ırkının başlarında gelirler.

British Shorthair kediler büyük kediler arasında yerlerini almışlardır.  İri oluşları da bu denli sevilmelerinde önemli rol oynar. Güçlü görünümde olan bu kedilerin kulakları orta büyüklükte ve birbirinden uzaktadır. Bakışları tam bir zeka küpü olduğunu ispatlar niteliğindedir. Tüyleri kısadır. En yayın renk gri (blue) olsa da farklı bir çok renge rastlamak mümkündür.

British Shorthair cinsi kedilerin yapısı kilo almaya çok müsaittir. Bu sebeple beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır. Kedilerde fazla kilo; kalp, karaciğer ve şeker hastalığının görülme riskini arttırır.

British Shorthair kediler zeki, sakin, uysal, sevgi dolu karakterlidir. Sahibine çok düşkün olsa da özgürlüğüne çok düşkündür ve bu sebeple fazla baskı altında kalmayı kabul etmez. Çok hareketli olmayan bu ırk, oyun oynamayı sevde de günün büyük bölümünü dinlenerek geçirir. Aile ortamına uygun olduklarından en çok tercih edilen kediler arasındadır. Çocuklarla vakit geçirmeyi çok severler.

British Shorthair kediler çok fazla bakım gerektirmeyen kedilerdir. Kısa tüylü olması sebebiyle haftada bir kez uygun bir fırça ile tüylerini taramak yeterlidir. Kedi Federasyonlarında BRI kodu ile kayıt edilirler. Eğer Scottish Fold bir kedi ile çiftleştirilirlerse doğan yavrulardan kıvrık kulaklı olanlar Scottish Fold, dik kulaklı olanlar ise British Shorthair değil Scottish Straight olurlar.

 

4 Trackbacks & Pingbacks

  1. DAISY (Blue point BRI a33) – Wimpy Cat House
  2. CINDY (Black Golden Tortie BRI fy25) – Wimpy Cat House
  3. LILY (White BRI w62) – Wimpy Cat House
  4. PATTY (Silver BRI ns11) – Wimpy Cat House

Comments are closed.