Kedilerde İç ve Dış Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

Parazitleri klinik anlamda genel olarak sınırlandırmak gerekirse iç ve dış parazitler olarak sınıflandırabiliriz. İç parazitler vücudun içinde çeşitli organlara yerleşerek yaşayan ve hayatı olumsuz etkileyen parazit türleridir. Dış parazitler ise vücudun içine girmeden dış yüzeyde deri üzerinde ve tüyler arasında yaşayarak olumsuz etkiler gösteren parazitlerdir.

Parazitlerin belirtilerine geçecek olursak öncelikli olarak iç ve dış parazitler farklı belirtilere neden olabilir. Bunun yanında hem iç hem de dış parazitlerin birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerin genel olarak ortak belirtileri olabileceği gibi spesifik belirtileri de vardır. Bu nedenle her paraziti kendi başlığı altında incelemek ve ona göre belirtileri konuşmak en doğru olanıdır. Fakat genel olarak hangi belirtiler parazitlerden kaynaklanabilir? Parazitlerin genel belirtileri nelerdir? Kedilerde ne gibi sıkıntılar oluşturur? Bunlardan bahsedeceğiz.

Kedilerdeki Bazı Parazitler ve Yerleşim Yerleri

 

Dış Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde dış parazitlerin belirtileri arasında tüylerin matlaşması, kaşıntı, deri üzerinde kızarıklık, deri üzerinde alerji bulguları, tüy dökülmesi, dermatit ve deri renginde değişme öncelikli olarak satılabilir. Bunun yanında kene, bit, pire gibi dış parazitler belirtilerinin yanında kendileri de rahatlıkla görülüp, tespit edilebilecek parazitlerdir. Özellikle kene gibi bazı parazit türleri kan emdiği için deri üzerindeki belirtilerin yanında genel belirtilerde meydana gelebilir. Ayrıca dış parazitler bazı hastalıkları bulaştırabilir. Bu durumda dış parazite bağlı olarak meydana gelen hastalığa ait belirtilerde görülmeye başlar.

İç Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

İç parazitlerin çok fazla belirtisini saymak mümkündür. Çünkü bu parazitler genelde sindirim sisteminde bağırsak içerisine yerleşmek ile beraber karaciğer, akciğer, kalp, beyin gibi birçok doku ve organa da yerleşebilmektedir. Bu nedenle yerleştiği organa göre belirti verir. Genel olarak iç parazitlerin belirtilerinden bahsedecek olursak; iştah azalması, kilo kaybı, kusma, ishal, karında şişlik, kanlı dışkılama, dehidrasyon, öksürük belirtiler arasında sayılabilir.

Dediğimiz gibi parazitin türüne göre çok fazla belirti görmek mümkündür. Özellikle yavru kedilerde bağırsak parazitleri daha çok görüldüğünden karında şişlik, ishal, kusma ve kanlı dışkılama parazit kaynaklı olabilir. Buna dikkat etmek gerekir.

Öneriler

  • Parazitler tüm kedilerde her dönemde görülebilir.
  • Parazitler hem kedinizin sağlığı hemde kendi sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak iç ve dış parazite karşı uygulamaları veteriner hekiminize yaptırmayı unutmayınız.

Kaynak: Vetbilgi