Kedilerde Beden Dili ve Edebiyatı

Kedilerin beden diliyle ilgili birçok kaynak olsa da bunu hem görselle hem video ile paylaşmış olan iki kaynaktan derleme olarak bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Tüm kedilerin karakterleri birbirinden farklı olsa da, davranış olarak ortak noktaları da yok değil. Birçok gözlem sonucunda da şimdi sizinle paylaşacağım sonuçlar ortaya çıkmış. Görselleri şurada buldum ve çok beğendim,  paylaşmadan olmazdı.


Kuyruk diliyle başlayalım;


Size olan yaklaşımlarıyla devam edelim;


Gözler ve diğer tavırlarıyla devam edeceğim;


Seslerle de konuya açıklık getirelim;

Listelist.com’dan Engin Özer’in yabancı bir kaynaktan müthiş bir çevirisi var. Sesleri videolarla desteklemesek zaten olmazdı, konu yarım kalırdı. Eline sağlık Engin Özer…

Eee, haydi buyrun;

Ağız kapalıyken miyavmış gibi yapmak, miyav + rr + grr

Kedice’nin en karışık halleri. Soru sorar gibi. Ne getirdin bana der gibi… Bu tonlamanın aslı hoş geldin demek. Gel buyur, sev okşa, gelmene çok sevindim, allah başımın üstünden eksik etmesin anlamlarına geliyor. Miyav ve gırrlama arası bu sesler “geldiğinle kalma az biraz da ilgilen, okşa, kaşı” demek.

Miyav’ın 50 tonu, miyav + meyoiv + miiiiyv

Ortaya karışık miyavlama, meyovlama, miiiiyvleme… Aslında bu ağlamaklı miyav hali kedilerin bebeklik zamanlarında annelerine karşı geliştirdikleri bir iletişim hali. Büyüdüklerinde diğer kedilerle bu şekilde iletişim kurmazlar. İki kedinin karşılıklı olarak bu klasik miyavlamayı yaptığını göremezsiniz. Ancak ortamda insan olduğunda bakıma muhtaç zamanlarından kalan bu ses devreye girer. Artık neye muhtaç olduklarını anlamak size kalmış. Geneli yemek ihtiyacı içindir.

Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım! Vericen mi aşkım? Bittabi aşkım!

İsyaaaan, feryat figan ve kızışma halleri. Vücut ısısının 650 dereceye çıktığı bu gibi zamanlarda Mırnavgül, Tekircan’a kavuşmanın hayallerini kurar. Tekircan zaten delirmiştir. Kâh damda, kâh ağaç tepesinde, kâh tekinsiz ara sokaklarda Mırnavgülünü arar.

İçine mikro bir dizel motor kaçması, mırr + gırr + gorr + gurr

Alemlerin huzur timsaliyim. Hava, kara, su, her türlü hayvanat ve nebatat familyasının kıskandığı ehli keyfi, zevk-ü sefai, divanü lugati pisi dili ve edebiyatıyım.

Bunlar genellikle keyif gırrlaması olarak bildiklerimiz. Doğru oldukları aşikar olsa da kediler ürkme, dehşete düşme hatta tehdit hislerinden sonra da bu tepkileri verirler. Yaşadıklarını atlatmak için kendini rehabilite etme gırrlaması ve sizden destek bekleme gırrlaması da bu gırrlamalar arasındadır.

Ağıtlardayım, isyanlardayım, Aouuoooovv + hıss

Çünkü yaptıkların beni hassta ediyor. Az beri dur, öteye git! İnsan da olsan hayvan da fark yapmaz. Alanıma saygı gösteroooouuvv!!! Şu anda korkuyorum, ben korkarsam sen de korkacaksın çünkü aynı zamanda kızıyoruooouumsssssss!!!


Olm çok heyecanlı, kalbim 1500 atıyor, kısık sesle miyav + mırıldanma + diş çıtlatma

Allaahını seven şu camı açsın, histeriden aklımı yitireceğim! Yakın bölgeden geçen başka bir kedi, kuş, böcek gibi canlılar kedilerde bu ve benzeri tekrarlayan kısa seslere sebep olur. Varlığından haberdar olup müdahale edememek, müdahale edecekse de tüm dikkatini aynı yere vermek ve saldırı pozisyonuna hazırlanmak kediyi adeta başka bir yaratık haline getirir. Ulaşılamayacak olmanın hırsı ve hüsranı kediyi bu şekillere sokar.

Üstüme gelme inanamam, seni bir patide rezil ederim, ğııııs + hğğğsss + shğhshsğshsğs

Hısslama duruma göre daha yumuşak ya da çok daha yüksek sesle yapılabilir. Bu noktada kedi açıkça saldıracağını belli eder. Eğer kaçacaksa bile bir iki tana pati ekleştirmeden olay yerinden ayrılmayacaktır. Sıkıştırılmış bir kedinin ne kadar tehlikeli olacağını tahmin bile edemezsiniz. Yine de bu tehlikeli hallerinde özellikle insanların bebeklerine tehlikeli saldırılarda bulunmazlar. Bu gibi durumlarda genellikle amaçları hısslayarak ortamı terk etmek, ya da terk ettirmektir.

Son olarak tavsiyelerimiz de var;