Kedilerde gebelik nasıl anlaşılır? Doğum nasıl gerçekleşir?

Kedilerde Gebelik, dişi kedilerde 58-68 (Ortalama 63) gün sürer… Ortalama yavru sayısı dört tür. Kedimin gebe olduğunu nasıl anlarım sorusunun cevabı ise; Veteriner hekiminizin gebeliğin kesin teşhisini koyması için kedinin gebe kalışından itibaren 16-21 gün geçmesi gerekir. Teşhis için ultrason kullanılabilir, karın duvarından yavruların hissedilmesi yöntemi de kullanılabilir. Kedide karın bölgesindeki hacim artışı 1. Ayın sonundan önce belli olmaz. Bu arada kedinin iştahı dikkat çekici şekilde artar. Kediyi bu dönemde normalin altında beslemeyiniz. Bazı kedilerde meme bezlerinde büyüme ve pembe renk oluşumu hamileliğin erken dönemlerinde, 22 günlükten itibaren görülebilir.

Birçok kedi doğuma 12-24 saat kala doğum için hazırlanır. Bazıları yuva hazırlamaya 3-5 gün önceden bile başlayabilir. Anne kedide süt üretimi doğum başlamadan 24-48 saat öncesinde başlar. Doğum yaklaştığında meme uçlarında koyu krem renkli bir sıvı gözlemlenebilir. Anne bu sütü yalayarak temizleyebilir. Temizlemez ise meme üzerinde kuruyarak kabuklaşabilir. Doğum yapacak kedinize ıssız bir köşede bir sepet hazırlamak çok önemlidir. Çünkü kediler meraklı bakışlardan uzak durmayı severler. Doğumdan sonraki günlerde yine sepetini loş bir yere bırakınız. Kedinize gebeliği sırasında yüksek kaliteli yavru maması verdiyseniz doğum sırasında fazla sorun yaşamazsınız.

Kedinin normal vücut sıcaklığı 38.5 C olduğu halde, doğum yaklaşırken bu 1 derece kadar düşer. Doğum sancıları başladıktan sonra ilk yavrunun gelmesi 4 saati bulabilir. Yavrular doğarken önce baş kısmı da gelebilir, kuyruk kısmı da. Her yavrunun doğumu arasında ortalama 30-60 dakika geçebilirken bu süre 2 saate kadar da uzayabilir. Bu andan itibaren kedi sepetinden ayrılmaz. Bu durum yavrularını doğuruncaya ve onları ilk kez emzirinceye kadar sürer. Kedi yana yatarak doğurur. Her yavrunun ve plasentanın çıkarılışı iki üç kontraksiyon sonrasında hemen olur. İki doğum arasında yavrunun döl yatağındaki pozisyonuna göre, 10 dakikadan 1 saate kadar süre farkları olabilir. Her yavrunun doğumunda anne onun her türlü ihtiyacı ile ilgilenir. Göbek kordonunu çiğner ve koparır. Plasentayı yer. Plasenta içinde bulunan bazı hormonlar sütün artmasına yardım eder. Daha sonra anne yavruyu yalayarak kurutur. Bütün bu işlemler sırasında kediye müdahale etmeyiniz. Bir köşede göz ucu ile kendinizi belli etmeden onu izleyiniz. Sepete ancak sizi çağırdığı zaman yaklaşınız. Anne yavruları ile ilgili tüm işlemler bittiği zaman size göstermek isteyecek ve çağıracaktır. Eğer anormal şekilde miyavladığını görürseniz ve yavru suları akmış ise veya kontraksiyonlar yetersiz ise, kısaca anormal bazı noktalar görürseniz, beklemeden kedinizi Veteriner Hekime götürünüz.

Eğer doğan kedilerin babası aynı evde ise çok dikkatli olunuz. Erkek kedi ileri derecedeki iç güdüsü ile dişinin yavruları emzirme döneminden evvel kızgınlık göstermeyeceğini anlar. Bu durum onun canını sıkar. Bunun için dişi kedinin bir an evvel kızgınlık göstermesi amacıyla yeni doğan yavruları öldürmeye karar verebilir. Anne kedi bunu bilir. Onun için kendi soyundan gelen tüm erkeklerin sepete yaklaşmalarına engel olur. Fakat yinede doğal gereksinimlerini karşılamak için bazen sepetin yanından ayrılabilir. Bu durumda sepetin ve annenin bulunduğu odanın kapısının kapalı olmasına dikkat ediniz.

Anne kedi yalnız yavruları beslemekle kalmaz onlara kendi bildiği her şeyi öğretir. Kedi yavruları kör ve sağır doğarlar. Yavruların 8. günden itibaren gözleri açılmaya başlar ve 12. günde ise gürültülere karşı reaksiyon gösterirler. 15. günden itibaren tam anlamı ile görür ve duyarlar.

 

Kaynak: mihav.com

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*