Scottish Fold

Öne doğru eğik kulakları ve iri yuvarlak gözleri sayesinde sevimlilik abidesi olan Scottish Fold ırkı kediler dünya çapında ünlü ve en popüler kedilerdendir. Adından da anlaşılacağı üzere İskoçya kökenli olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya’da bir çiftçinin keşfetmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu ırkın kulaklarının öne ve aşağı doğru düşük olmasının sebebi kulak kıkırdaklarında oluşan bir mutasyondur.

Scottish Fold cinsi kedilerin yapısı kilo almaya oldukça yatkındır. Bu sebeple beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir. Kedilerde fazla kilo; kalp, karaciğer ve şeker hastalığının görülme riskini arttırır.

Scottish Fold kedilerde en yayın renk gri (blue) olsa da farklı bir çok renge rastlamak mümkündür. Bazı renkler vardır ki, az rastlandığı için bulunması da oldukça zordur.

Scottish Fold, sakin, uysal, sevgi dolu karakterlidir ve kalabalık aileler içinde de uyum içinde yaşayabilir. Sahibine ve diğer aile üyelerine oldukça düşkündür. Akıllı, meraklı ve sosyal bir kedidir. İlk günler biraz utangaç davranabilir.

Sakin ve uysal oluşu bir süre sonra hareketsizliğe sebep olabileceği için egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Ona birkaç oyuncak alırsanız, o oyuncaklarla saatlerce oynayabilir, böylelikle egzersiz yapmasını sağlamış olursunuz.

Scottish Fold kedilerin bir diğer özelliği de herkes tarafından sevimli bulunan oturma şekilleridir. Bu oturma genetik bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Scottish Fold kediler yavrularının genetik problemli doğma riski sebebiyle asla bir diğer Scottish Fold ile çiftleştirilmemelidir. Scottish Fold cinsi kediler Scottish Straight veya British Shorthair cinsi kedilerle çiftleştirilmelidir. Doğan kıvrık kulaklı yavrular Scottish Fold, dik kulaklı yavrular ise Scottish Straight olacaklardır. Kedi Federasyonlarında SFS kodu ile kayıt edilirler.

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Scottish Straight – Wimpy Cat House

Comments are closed.