Scottish Straight

Scottish Fold ile British Shorthair kedilerin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmış olan dik kulaklı İskoç Kedisidir. British Shorthair fiziksel özelliklerine çok benzemesiyle beraber kulakların konumlanması, yanak yuvarlaklığı, kilo farkı sebebiyle küçük farkları vardır. British Shorthair kedilere göre 1-2 kg daha düşük kilolarda olurlar.

Scottish Fold ile British Shorthair’in çiftleşmesi dışında Scottish Straight – British Shorthair veya Scottish Straight – Scottish Straight ya da Scottish Fold – Scottish Straight çiftleştirilmesinde de dik kulaklı tüm yavrular Scottish Straight olurlar.

Davranış özellikleri bakımından Scottish Fold ve British Shorthair kedilere benzerler. Çocuklarla iyi anlaşırlar, evin diğer bireyleriyle zaman geçirmeyi, uyumayı, oyun oynamayı severler. Sosyaldirler, kucak sevdikleri pek söylenemez. Evdeki diğer hayvanlarla da uyum içerisinde yaşayabilirler.

Scottish Straight kediler her renk kürke sahip olabilmektedir. British Shorthair’ler kadar olmasa da kilo almaya müsaittirler, bir yaşından sonra bazılarının diyet yapması gerekebilir. Kedi Federasyonlarında SFS71 veya SCS koduyla kayıt edilirler. Sevgi dolu oluşuyla kalabalık aileler için en ideal aile ferdi olabilecek kedilerin başında gelirler.