Kedilerimizi yarışmalara nasıl hazırlamalıyız?

Kedilerimizin güzelliği elbette tartışılmaz fakat kediniz eğer bir Cat Show’a katılacaksa, hazır TICA & Felinoloji Derneği’nin organizasyonu yaklaşmışken yarışma öncesi yapmanızı önerdiğimiz şeyler var. Bu öneriler size yarışma esnasında kolaylık sağlayacaktır.

İşte o olmazsa olmaz önerilerimiz;

 • Kedinin karma aşıları, iç ve dış parazitleri, kuduz aşısı tam olmalı ve kedinizin yanında karnesi olmalıdır.
 • Kedide mantar tarzı bulaşıcı bir deri hastalığı, enfeksiyon veya açık yara olmamalıdır.
 • Kedi önceki gün veya 1-2 gün önceden yıkanmalı ve mutlaka kurutulmalı-üşütmemeli- daha önce yıkamadıysanız kuru şampuan kullanabilirsiniz fakat yıkanması tavsiye edilmektedir. Kedinizin temiz ve tüy bakımının iyi olması değerlendirmeye olumlu katkı sağlayacaktır.
 • Kedinin tırnakları kesilmeli, kulak ve gözleri temizlenmelidir. Gözleri akıyorsa yarışma sırasında hakem masasına gitmeden temizlenmelidir.
 • Uzun tüylü kediler özel şampuanlarla yıkanıp taranmalı, erkek kediler ve beyaz kediler için özel ürünler kullanılmalı, kuyruk yağlanması giderilmelidir.
 • Yarışma sırasında yanınızda kedinizin rahatça uyuyup içine tuvalet ve mama kabı sığacak genişlikte bir kafes olmalıdır. Bu kedinin taşıma kabı değildir. Kedinin içinde rahat edeceği genişlikte olmalıdır. Kafes temininde önceden haber vermek kaydıyla dernekten yardım alabilirsiniz. Yanınızda küçük tuvalet kabı, kum, mama ve su kabı, kafeste kedinin altına sermek için örtü veya minder olmalıdır. Kedinizin rahatça uyuması için kafes üzerini kapama için uygun bir örtü de getirebilirsiniz.
 • Yanınızda bulundurmanız gereken ürünler: tarak, ıslak mendil , peçete, tuvalet küreği ve tuvalet temziliği için küçük poşetler.
 • Kedinize bir iki gün önceden ve yarışma gününde bitkisel sakinleştirici vererek yarışma sırasında strese girmesini engelleyebilirsiniz. Kedinize sedapet tarzı kimyasal ve anestezik sakinleştirici vermeyiniz! Anestezik etkisi olan kimyasal sakinleştiriciler kedinizin halüsinasyon görmesine sebep olabilir.

  Yarışma için 1 saat önceden ilgili mekanda olunmalı, Kedinizin veteriner kontrolleri yapılmalıdır.
  Ara verilmediği sürece yarışma alanından ayrılmamanız rica olunur. Lütfen anonsları takip ediniz!

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. TICA Uluslararası Kedi Yarışması 28-29 Ekim’de İstanbul’da! – Wimpy Cat House

Comments are closed.